Strathmore & Perthshire Cricket Union - 3 Counties Cup 2018

3 Counties Cup 2018  -  Winners  ASI Gordonians

Sunday 22nd July at Doo'cot Park, Perth

FINAL

ASI Gordonians
150 for 4 (20 overs)
A Ahmed 44, H Saraswat 40no, K Imran 32; R Gayashan 2 for 27
Meigle  124 for 8 (20 overs
A J Neave 28, G Lamb 25no, S Saeed 15; A Arora 2 for 13, D Sutton 2 for 22, S Rane 2 for 26


SEMI-FINAL

ASI Gordonians
161 (20 overs)
A Ahmed 80, A Arora 45; M C K Robb 3 for 23, C N Ross 3 for 28
Arbroath United 141 for 6 (20 overs)
M C K Robb 39no, S D Vithanawasam 20, D Salmond 19; A Arora 2 for 14, H Saraswat 2 for 31


MEIGLE  w/o  FALKLAND scr
Falkland clash of events with Village Cup quarter-final
 
QUARTER-FINALS

Sun. 15th July
ASI Gordonians v Forfarshire 2nd X1 at Countesswells
ASI Gordonians
163 for 4 (20 overs)
H Saraswat 5, S Devadas 24, A Pol 21; G Garden 2 for 25, A Wallace 1 for 24
Forfarshire 2nd X1 111 (17 overs)
C Garden 73; A Pol 3 for 8, A Arora 3 for 12, S Rane 2 for 16


Sun. 8th July
Arbroath United v Mannofield  at Lochlands
Arbroath United 165 for 6 (20 overs)
S D Vithanawasam 68, J S Waller 48, R D Cameron 18; C C Cameron 2 for 22
Mannofield 125 for 7 (20 overs)
J Musgrave 48, H Doley 27, R van Oorschot 21; J S Waller 3 for 15, C N Ross 3 for 29


Tues. 3rd July
Falkland v Perth Doo'cot at Scroggie Park
Falkland
207 for 3 (20 overs) H Cooray 104no, A Ferguson 41, S Meikle 39
Perth Doo'cot  149 for 5 (20 overs) F Ali 48no.

Meigle v Freuchie 2nd X1 at Victory Park
Freuchie 2nd X1 161 for 5 (20 overs) I Stonebridge 48, G Dodds 34, D Stonebridge 28no; I M Stewart 1 for 15
Meigle 
165 for 2 (16.3 overs)  S Saeed 71no, C J P Clark 37, R Gayashan 21no; R Mearns 1 for 30

GROUP STAGE

Standings:
Section 1   
ASI Gordonians 2 - 4 points  Mannofield  2 - 2 points  Stoneywood/Dyce  2 - 0 points
Section 2   Arbroath United 2 - 4 points  Forfarshire 2nd X1  2 - 2 points  Strathmore 2 - 0 points
Section 3    Meigle 2 - 2 points (0.0649) Perth Doo'cot 2 - 2 points (0.0053)  DHSFP's  2 - 2 points (-0.0650)
Section 4    Falkland 1 - 2 points  Freuchie 2nd X1 1 - 0 points

Tues. 26th June
Section 1
ASI Gordonians v Stoneywood/Dyce at Countesswells.  ASI Gordonians (2) Stoneywood/Dyce (0)
Stoneywood/Dyce 131 for 9 (20 overs)
A MacLaren 37, S Lister 26, L Lindsay 24; S Rane 3 for 26, A Pol 2 for 27
ASI Gordonians 133 for 5 (17.4 overs)
A Ahmed 69no, H Saraswat 20; M Hood 2 for 18, J Mitchell 1 for 24
Section 2
Arbroath United v Forfarshire 2nd X1 at Lochlands.  Arbroath United (2) Forfarshire 2nd X1 (0)
Forfarshire 2nd X1 117 for 9 (20 overs)
W Hardie 60, G G Black 29, C Garden 15; M C K Robb 3 for 20, S D Vithanawasam 2 for 16
Arbroath United  120 for 1 (16.1 overs)
R D Cameron 41no, J S Waller 35, S D Vithanawasam 23no; G G Black 1 for 26
Section 3 
Meigle v DHSFP's at Victory Park.   Meigle (2) v DHSFP's (0) 
DHSFP's 125 for 7 (20 overs)
T McFarlane 32, Z Rasheed 30, K Kyles 21; C J P Clark 2 for 12, A J Neave 2 for 33
Meigle  127 for 2  (17.4 overs)
S Saeed 51, W L Sutherland 51; D Milne 1 for 18, M Rasheed 1 for 22
Section 4 
Falkland v Freuchie 2nd X1 at Scroggie Park.  Falkland (2) Freuchie 2nd X1 (0)
Falkland 139 for 8 (20 overs)
N H G Nawalage 68, A Ferguson 25; D Cowan 3 for 25, R Mearns 2 for 10
Freuchie 2nd X1 83 (17.3 overs)
J Wallace 24, G Dodds 15; G Langlands 3 for 26, L Robertson 2 for 12

Thurs. 21st June.
Section 3
DHSFP's v Perth Doo'cot at Dalnacraig.  DHSFP's (2) Perth Doo'cot (0)   
DHSFP's 127 for 9 (20 overs)
Z Rasheed 37, T McFarlane 24, M Lawson 21, K Kyles 21; A Naeem 4 for 26, R Akbar 2 for 14
Perth Doo'cot  125 for 8 (20 overs)
F Ali 39, R Akbar 35, K Khalil 14; T McFarlane 3 for 14, M Rashed 3 for 19

Tues. 19th June
Section 1
Stoneywood/Dyce v Mannofield at Peoples Park.  Stoneywood/Dyce (0) Mannofield (2)
Mannofield 175 for 7 (20 overs)
L Bester 86, I Yahathugoda 21, J Musgrave 19; L Lindsay 3 for 39
Stoneywood/Dyce 152 for 9 (20- overs)
J Mitchell 45, S Lister 17, E Davidson 16; I Yahathugoda 2 for 18, N Elliott 2 for 34

Section 2
Forfarshire 2nd X1 v Strathmore at Mackays Forthill.  Forfarshire 2nd X1 (2) Strathmore (0)
Forfarshire 2nd X1  169 for 7 (20 overs)
C Garden 66, R Rennie 35; U Ahmed 4 for 33
Strathmore  91
M Shum 31; J Sim 3 for 9

Tuesday, 5 June 2018 (by Sunday, 10 June)

Section 1

Mannofield vs Gordonians at Mannofield   Mannofield (0)  ASI Gordonians (2)
ASI Gordonians 188 for 3 (20 overs)
H Saraswat 52no, A Ahmed 51, M Bhandari 48no; M Elliott 2 for 27
Mannofield 84 for 9 (20 overs)
J Musgrve 27; D Sutton 3 for 5, C Perera 2 for 10

Stonywood Dyce Free

Section 2
Strathmore vs Arbroath United at Lochside.   Strathmore (0) Arbroath United (2)
Arbroath United 159 for 5 (20 overs)
B A Carnegie 34, R D Cameron 25, S D Vithanawasam 24; M Shum 2 for 26
Strathmore 102 for 5 (20 overs)
M Shoaib 23, N L Hazel 18no; M C K Robb 2 for 19

Forfarshire 2nd X1 Free

Section 3
Perth Doocot vs Meigle at Doo'cot Park.    Perth Doo'cot (2) Meigle (0)
Meigle 145 for 6 (20 overs)
A J Neave 42no, R Gayashan 22, S Ahmed 22; A Naeem 2 for 19, K Khalil 2 for 26
Perth Doo'cot 146 for 5 (19.4 overs)
A Naeem 38, S McCreanor 28no. K Khalil 27; P J Drummond 1 for 21

Dundee HSFP Free

 
Section 4
Kinloch have withdrawn from the tournament